Blog

Evde Beslenebilecek En Sevimli Tavşan Türleri

Tavşan türleri uzun kulakları ve ponpon kuyruklarıyla hepimizin içini ısıtıyor. Sevimlilikleriyle bakmaya doyamadığımız tavşanların pek çok türü bulunuyor. Çizgi filmlere ve animasyonlara konu olan tavşanlar oldukça uysallardır. Bu yüzden çocuklar tarafından da rahatlıkla beslenebilir. 

Kabarık tüyleri ve sevimli bakışlarıyla sevmeye doyamayacağınız tavşanların pek çok türü bulunuyor. Ne yazık ki her tavşan türü ev ortamında bakmaya müsait değil. Bu yazımızda sizler için evde beslenebilecek en sevimli tavşan türlerini derledik.

  • Hollanda Lop Tavşanı 

Anavatanı Hollanda olan bu tavşanlar oldukça sevimlidir. Kısa ve kalın bacaklara sahip olan Hollanda Lop tavşanları cüce ırklardandır. Diğer tavşanların aksine düşük ve uzun kulaklı olurlar ve kulaklarının arkasında tüyler oldukça kabarıktır. 

Hollanda Lop tavşanlarının ortalama 10 yıl ömürleri vardır. Meraklı ve oyunu seven bu canlılar sık sık egzersiz yapma ihtiyacı duyarlar. Bu yüzden açık ortamlarda serbest bırakılarak enerjilerini atmalılar. Aynı zamanda diğer tavşan türleri gibi utangaç değillerdir. Hollanda Lop tavşanları oldukça sosyal canlılardır. 

Zeki olan Hollanda Lop tavşanları isimlerini öğrenebilir, tuvalet eğitimi alabilir ve kemirme ihtiyaçları diğer tavşanlara göre daha azdır.

Hollanda Lop tavşanları asla yıkanmamalıdır. Bu tavşanları yıkamak ciddi hastalanmalarına yol açar. 

  • Aslanbaş Tavşanı

Aslanbaş tavşanı adını kulaklarının arkasındaki yelelerden dolayı almıştır. Aslanbaş tavşanı evde en çok beslenen tavşanlardan biridir. Aslanbaş tavşanı Belçika’da iki cüce tavşan cinsinin melezlenmesi sonucu oluşmuştur. 

Dünyanın çokça yerinde sıklıkla karşılaşabileceğiniz bu hayvan oyuncu, sevimli, şımarık olması ve çocuklarla kolay anlaşmasından dolayı ailelerin tercihleri arasında. Aslanbaş tavşanının tüy uzunluğu 5 cm’yi geçebiliyor. Bu yüzden haftalık olarak tüy bakımları yapılmalıdır. 

Aslanbaş tavşan türlerini bakmak masraflı ve zor olabiliyor. Diyetlerinde kesinlikle şeker içeren sebze ve meyveler verilmemeli. Bakımlarındaki en önemli nokta her gün yarım bardak ölçeğinde yüksek kalite yem, taze Timothy samanı ve taze su verilmesidir. 

  • Rex Tavşanı 

En zeki tavşan türü olan Rex Tavşanı çok çabuk komut öğrenebilir. İsmini ve arka ayakları üstünde durmayı kolayca öğrenebilir. Aynı zamanda çocukları çok sever. Oldukça uysal bir yapısı olan Rex tavşanı gündüzleri daha sakindir ve dinlenmek ister. Sabahları ve akşamları daha aktiftir.

Rex tavşanlarının sindirim sistemleri oldukça güçlüdür. Bu yüzden kolay kolay hasta olmazlar. 3,5- 4,5 kilo aralığında olurlar. 1 metrelik engeli rahatça aşabilirler. Aynı zamanda annelik duyguları çok yüksektir, bu yüzden duygusal bağ kurabilirler.  

Rex tavşanlarının dişleri diğer tavşanlara göre çok daha güçlüdür ve çabuk uzar. Bu yüzden sert lifli bitkilerle beslenmek bu kemirgen hayvanlar için daha uygun olacaktır. Sert lifli bitkiler tüketmeleri dişleri aşındırır ve diş apsesi oluşmasından korur. Sık sık diş bakımına ihtiyaç duyarlar. 

  • Hotot Tavşanı

Hotot tavşanı en tatlı tavşan türlerinden biridir. Gözlerinin kenarlarının siyah olması Hotot tavşanlarını sürmeli gibi gösterir. Bu yüzden diğer adı da sürmeli tavşandır. Bembeyaz tüyleri ve minik olmalarından dolayı çok sevimli gözükürler.

Hotot tavşanlarının beslenme problemleri vardır. İştahları çok yüksek olduğu için önüne konulan her şeyi bitirebilir. Bu yüzden diyet şeklinde beslenmeleri sağlıkları için önemlidir. İdeal kiloları 1 – 1,5 aralığında olan dostlarımıza günde çeyrek su bardağı yem vermek yeterli olacaktır.

  • Cüce Tavşan 

Ufak yapılarıyla cüce tavşanlar çok sevimli görünürler. Minik olmalarından dolayı ev ortamında kolayca bakılabilir. 

Cüce tavşanlar en fazla 50 cm’ye kadar uzayabilirler  ve 1 – 1,5 kilo olurlar. Bunun sebebi genlerindeki kalıtsal hastalıktır. Büyüme hormonlarının eksikliği uzamalarını ve kilo almalarını engeller. 

Cüce tavşanlar sahiplerine diğer tavşan türlerine göre daha çok bağlanırlar. Sahiplerinden sürekli ilgi ve sevgi görmek isterler. Bu yüzden uzun süre yalnız bırakılmamalılardır. Aynı  zamanda gergin olmaları da bilinen bir özellikleridir. Kediler gibi kendilerini temizlerler bu yüzden yıkanmalarına gerek yoktur.

Cüce tavşan cinsleri oldukça oyuncu olurlar. Kendi başlarına da eğlenebilirler. Çok ürkeklerdir. Sesten ve yükseklikten korkarlar. Bu yüzden yanlarında bağırmamak gerekir. Yükseklikten korkmalarından dolayı kucağa alındığında gerginleşip ısırabilir. 
Bir tavşan sahiplenmek istiyorsanız ev ortamını minik dostunuz için uygun hale getirmeniz gerekiyor. Özellikle kabloları ortadan kaldırmak yapmanız gereken ilk şey. Bu yazımızda sizler için evde beslenebilecek en sevimli evcil tavşan türlerini listeledik. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe ne demek