Blog

Kısırlaştırma Sonrası Kedi Bakımı Nasıl Olur?

Bugün sizler için kısırlaştırma sonrası kedi bakımı nasıl olur, nelere dikkat edilmelidir bunlardan bahsedeceğiz. Kedilerin kısırlaştırılmasının birçok nedeni olmakla beraber bilinen birçok faydası da bulunuyor. 

Kedi dostlarımızın sağlığı açısından önem taşıyan bu işlem üremeyi de engelliyor.

Kedi sahipleri kısırlaştırma sonrası ne yapması gerektiği hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığında yanlış uygulamalar sonucu kediye zarar verebilir. Bu sebeple kısırlaştırma öncesi ve sonrası birkaç hususa oldukça dikkat edilmeli.

Kısırlaştırma İşlemi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat saatinin belli olmasının ardından veteriner hekimin belirttiği süre zarfında kedi dostumuzun beslenmemesi ve su tüketmemesi gerekiyor. Ayrıca sizin stresli ve endişeli olmanız kedinizin de ruh halini etkileyeceği için olabildiğince sakin ve ılımlı durmalısınız.

Dişi Kediler 

Dişi kediler doğduktan 4 ay sonra gebe kalabilirler. Gebe kalabilme olgunluğuna ulaşan kedi kısırlaştırılabilir. Dişi kedileri kısırlaştırmanın pek çok faydası bulunuyor. Ama en önemlisi kedilerde görülen rahim enfeksiyonu riski ortadan kalkmış oluyor.

Ayrıca bu sayede istenmeyen gebeliklerin de önüne geçilmiş oluyor.

Erkek Kediler

Erkek kedilerde vücutların dış kısımlarında bulunan testislerin alınmasıyla kısırlaştırma işlemi yapılmış oluyor. Bu sebeple dişi kedilere kıyasla daha basit bir süreç geçirdikleri söylenebilir. Erkek kedilerin kısırlaştırılması kızgınlık dönemlerinde evden kaçması ve saldırgan davranmasını da önleyeceğinden sağlığıyla ilgili olası riskler çok azalmış olacaktır. 

Kısırlaştırma Sonrası Bakım 

Kısırlaştırma sonrası kedi bakımı evcil hayvan sahipleri açısından önemli ve hassas bir konu. İsterseniz, neler yapılmalı birlikte inceleyelim:

  • İşlem sonrası veteriner kontrolü yaptırmalısınız
  • Şişme, kızarma gibi belirtiler görürseniz veterinere götürmelisiniz
  • İşlem sonrası kedinizi yıkamamalısınız 
  • Hijyenik bir ortamda iyileşmesini beklemelisiniz
  • Ara ara nemli bezle bölgeyi temizlemelisiniz

Kediler anestezi etkisiyle ışığa duyarlı hale gelebilirler. Bu sebeple kediniz için uygun bir ortam yaratmanız gerekebilir. İşlem sonrası kedinizde mide bulantısı olabilir, bu durumlarda veteriner hekim kontrolünde su ve mama verebilirsiniz.

Kedinizin tuvalet kabını daha temiz ve yakınında tutmanız onun için daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca 24 saat geçtikten sonra idrarında kan görüyorsanız veteriner hekime durumu bildirmeniz gerekiyor.

İşlem sonrası kediniz daha fazla mama yemek isteyebilir. Bu dönemde aşırı kilo almasını önlemek sebebiyle kısırlaştırılmış kediler için üretilen özel mamalardan almanızda fayda var.

Kısırlaştırma işlemi yapıldıktan sonra kedinizin aşırı hareketli olmasını engelleyecek bir ortam yaratmalısınız. Buna ek olarak uzun süre hareketsiz kalması da sakıncalı olacaktır.

İşlem sonrası bölgeyi yalamaması için en azından yara iyileşene kadar yakalık takılması gerekir.

Ayrıca işlem sonrası kediniz duygusal olarak düşük olacağından ilgili ve şefkatli davranmanız ona iyi gelecektir.

Bugün kısırlaştırma sonrası kedi bakımı hakkında kedisini kısırlaştırmayı düşünen kullanıcılar için kedi sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken noktalara değindik. Bu yazımızı beğendiyseniz sayfamızı ziyaret ederek benzer içeriklere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe ne demek