Blog

Sokaktan Sahiplenebileceğiniz Kedi Türleri ve Özellikleri

Sokaktan sahiplenebileceğiniz kediler arasında aslında pek çok tür bulunuyor. Her ne kadar sokak kedilerini cins kedi olarak adlandırmasak da onların da cinsleri bulunuyor. Hepsinin birbirinden farklı tüy yapısı ve özellikleri bulunuyor. 

Sokakta kedi besleyenlerin de kolayca gözlemleyebileceği gibi sokakta yaşayan her kedinin de cins kediler gibi farklı karakter özellikleri bulunuyor. Kimi daha uysalken kimisi daha oyuncu oluyor. Sizin için bu yazımızda sokaktan sahiplenebileceğiniz kedileri ve özelliklerini araştırdık. 

Sarman

Sarman kediler oldukça oyuncudur. Genelde yaramazlık yapmayı severler ve çok meraklı olurlar. Sarman kediler sahiplerine çok bağlıdır ve temastan fazlasıyla hoşlanır. Her ne kadar oyun oynamayı sevseler de bir o kadar da uykucudurlar. 

Sakin yapılarıyla en çok sevilen sokak kedilerindendir. Sarman kedilerin çocuklar ve bebeklerle arası çok iyidir. Çok zeki ve eğitimi kolay kedilerdir. Sizin yaptığınız işlere odaklanmayı ve sizi izlemeyi çok severler. 

Sarı ve turuncu renklerde olan bu kedilerin %80’i erkektir. Gözleri sarı, kehribar, yeşil olabilir. Sarman kediler sağlıklı bakıldıklarında diğer kedi türlerine göre daha uzun yaşayabilir. Sokaktan sahiplenebileceğiniz kediler arasında olan Sarmanlar çok iyi bir ev arkadaşıdır. 

Calico

Calico kedileri pek çok kültürde uğurlu kediler olarak bilinir. Çok yumuşak huylu olan bu kediler oldukça dost canlısıdır. Cana yakınlıkları ve sakinlikleri içinizi ısıtacak cinsten. Farklı canlı türleriyle de oldukça uyumlulardır.

Sokakta gördüğünüz tüm 3 renkli kediler Calico kedisi olarak bilinse de Calico kedilerin tüyleri beyaz, siyah, sarı/ turuncu renklerdedir.

Bu kedilerin hemen hemen hepsi dişidir. Erkek Calico kedileri de vardır fakat erkek Calico’lar doğuştan kısırdır. Gür tüylerinden dolayı Calico’lar kiloluymuş gibi durabilirler. 

Tekir

Tekirler sokakta en çok gördüğümüz kedilerdir. Gri, kahverengi gibi küllü renklerde olurlar. Bu kediler oyun oynamayı çok sever ve oldukça enerjiktir. Eğer evinizde bir tekir kedi beslemek istiyorsanız sürekli dolapların üstünde gezinen bir dosta kendinizi hazırlamalısınız. Bu kediler yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. 

Ülkemizde Tekir kedilerin bu kadar yaygın olmasının nedeni anavatanının Anadolu olması. 

Aynı zamanda hava koşullarına ve dış etkenlere karşı diğer kedilerden daha dayanıklıdır, bağışıklık sistemleri güçlüdür. Kolay adapte olmalarından dolayı sokaktan sahiplenebileceğiniz kediler arasında tekirler diğer kedilere nazaran ev ortamına daha çabuk alışır. 

Tuxedo 

Smokin kedisi olarak anılan Tuxedo’lar renklerinden dolayı bu ismi almıştır. Siyah ve beyaz olmaları onlara smokin giyiyormuş gibi bir hava katıyor. Kafa ve sırt kısımları siyah, gerdan ve göbek kısımları beyazdır. 

Smokin kedileri kedi türleri arasında en zeki olandır. Çok kolay öğrenirler ve eğitilmesi kolaydır. Smokin kedileri diğer kedilere göre inatçıdır ve istediklerini er ya da geç alır. Asil duruşları ve güçlü karakterleriyle Tuxedo’ların oldukça seveni var.

Vücut yapıları oldukça esnektir. Bıyıkarı diğer kedilere göre daha uzundur. Gözlerini diğer kedilerden %20 daha fazla açabilirler. Bu özellik onlara daha fazla görüş açısı kazandırır. Meraklı ve bağımsız bir kedidir. Yalnız kaldığı zaman herhangi bir problem yaşamaz. 

Bombay 

Sokaktan sahiplenebileceğiniz kedilerden bir diğeri de Bombay kedisi. Bu kediler güçlü duruşları ve simsiyah tüyleriyle panterleri andırıyorlar. Güçlü ve atletik vücutları vardır. Kilo problemleri yaşamazlar. 

Bombay kedileri sakin ve düzenli bir yaşamı severler. Ne kadar bağımsız gibi dursalar ve özel alanlarına önem verseler de sahiplerinden yeteri ilgiyi gördüklerinde yanlarından hiç ayrılmak istemezler. 

Oldukça bağlı Bombay’ların öğrenme seviyeleri çok yüksektir. Genelde ortama göre hareket ederler. Yaramaz olmadıkları ve sakin karakterde olmalarından dolayı tam bir ev kedisidir. Ortama göre çok oyuncu olsalar da siz evde yokken yaramazlık yapmazlar. 

Bu yazımızda sokaktan sahiplenebileceğiniz kediler ve özelliklerini sıraladık. Sokakta sıkça karşılaştığımız bu kedileri evinizde besleyerek onlara sıcak bir yuvanın kapısını açar, ailenize yeni bir üye kazandırırsınız. Bunun gibi içerikler için blog sitemize uğrayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe ne demek