Blog

Günümüzde Yaşayan En Zeki Hayvanlar Hangileridir?

Dünyanın en zeki hayvanları olarak insanları kabul ediyoruz. Fakat insanlar kadar olmasa da hayvanlar aleminde beyni oldukça gelişmiş, birçok yeteneğe sahip zeki canlılar var. İletişim kurmak, alet kullanmak, öğrenmek ve hatta empati kurmak gibi birçok yeteneğe hayvanlar arasında da rastlamak mümkün.

Bilim adamlarının araştırmaları sonucunda zeki olarak kabul edilen akıllı hayvanlardan bazılarını sizler için derledik.

1- Kuzgunlar

Kuzgunlar sahip oldukları zekâyla insanı hayrete düşürecek türden. Akrabası olan kargalar da zeki hayvanlar arasında sayılsa da kuzgunların yetenekleri çok daha gelişkin. Kuzgunların zekâsını anlatan pek çok hikâye bulunuyor. 

Kuzgunlar pek çok akrobasi hareketi ve komutu yerine getirebiliyor. Aynı zamanda problemlere de çözümler üretebiliyor. Kuzgunlar ‘hırsız kuş’ olarak da bilinir. Erkek kuzgunlar parlak, beyaz ve mavi cisimleri dişisine hediye ederek etkilemeye çalışır. 

En zeki hayvanlar arasındaki kuzgunların hafızası çok kuvvetlidir. Gördüklerini bir yüzü kolay kolay unutmazlar ve kincilerdir. Eğer bir kuzguna kötü bir yaklaşımda bulunursanız sizi asla unutmayacaktır. Kuzgunlar insanlar gibi arkadaş ve düşman edinebilir. Aynı zamanda araştırmalar sonucu kuzgunların, maymun ve insanlar gibi jest kullandığı ve empati yapabildikleri görülmüş. 

2- Yunus Balıkları

Yunus balıklarının ne kadar oyuncu ve zeki olduğunu hepimiz biliyoruz. Yunus balıkları hayvanlar arasında vücut oranına göre en büyük beyne sahip hayvanlardan biridir. Yapılan araştırmalarda yunuslar, insandan sonra en zeki olarak bildiğimiz maymunları bile geçmiştir.  

Yunus balıkları farklı tür canlılarla iyi iletişim kurabilir. Memeli olmalarından dolayı empati becerileri de oldukça gelişmiştir. Her yunusun tıpkı bir insan gibi farklı karakteri bulunuyor. Analiz edebiliyor hatta geleceği bile düşünebiliyorlar. 

En zeki hayvanlar listesinin en başında yer alan yunus balıklarının zekâ seviyesi 3 yaşındaki bir çocuğunkine eşit. Yunus balıkları aynada kendilerini ayırt edebilirler. Tıpkı insanların aynayı kullanma amacına benzer şekilde aynada kendilerini inceliyor, vücutlarındaki detaylar bakıyorlar. 

İnsanlardan sonra en zeki canlı olan yunus balıklarına yeni bir hareket öğretilip doğal ortamlarına geri bırakıldığı zaman çevresine de öğrendiği hareketi öğrettiği gözlemlenmiş. 

3- Maymunlar

Maymun cinsleri zekâsı ve iletişim becerileriyle bizi şaşkına çevirmeyi başarıyor. Yapılan gözlemler maymunların ne kadar gelişmiş bir zekâya sahip olduklarını göstermiştir. Maymunlar bu kadar zeki olmalarından dolayı pek çok filme, diziye ve çizgi filme konu olmuştur.  

En zeki hayvanlar arasındaki maymunlar araç- gereç kullanımında insanlar kadar becerili olabiliyor. İnsanları gözlemleyerek pek çok şey öğrenebiliyorlar. Öğrendikleri zaman telefon, araba kullanabiliyor, ateş yakabiliyorlar. 

Aynı zamanda şaka bile yapabiliyorlar. Kendilerine yapılan şakalara da tepki gösteriyorlar. 

Maymunlar insanlar gibi düşünebiliyor, sorunlara yeni çözümler üretebiliyor. Aynı zamanda iletişim becerileri de çok güçlü olan maymunlar grup içinde de insan gibi davranıyor. 

4- Papağanlar

Papağanlar en zeki kuşlar arasında. Duygusal zekâları da oldukça yüksek. Sahipleriyle inanılmaz bir bağ kuruyorlar. İnsan, farklı hayvan ve çevredeki diğer sesleri kolayca taklit edebilirler. Konuşma yetenekleri gelişmiş olan papağanlar söylenenlere anlamlı cevaplar verebilir. 

Son derece zeki olan papağanlar kendi isimlerini ve aile bireylerinin isimlerini ezberleyebilir. Küçük numaralar öğrenebilir ve kendi kendilerine oynayabilir. Duygusal bağları ve taklit yetenekleriyle papağanlar en zeki hayvanlar listesine girmeyi başarıyor.

5- Filler

Filler hafızası çok güçlü hayvanlardır. Aynı zamanda da çok duygusaldır. Yavrularıyla ve aile bireyleriyle arasındaki sevgi bağı çok kuvvetlidir. Fakat çok kincilerdir. Kendisine yapılanı asla unutmazlar. 

Filler dil yapısının ve etnik kökenin farklılığını ayırt edebiliyor. Hatta kişinin ses tonundan dişi veya erkek olduğunu da anlayabiliyor. Sesteki tehdidi de fark edebiliyorlar. 

Yapılan araştırmalarda fiillere farklı etnik kökenlere sahip iki erkeğin ses kayıtları dinletilmiş.

Erkeklerin kendi dillerinde ‘Bakın, filler geliyor.’ dediği ses kayıtlarından birinde filler stres olmuş, birbirlerine yaklaşıp sesten uzaklaşmaya başlamışlar.

Diğer seste ise herhangi bir tepki göstermemişler. Tepki gösterdikleri sesin sahibi daha önceden fil avcılığı yapmış birinin sesiydi. Bu gözlem fillerin hislerinin ve algılarının ne kadar kuvvetli olduğunu ortaya çıkarıyor ve insanoğlunu şaşırtıyor. Bu yüzden de filler en zeki hayvanlar listesine rahatça giriyor. 

Hayvanlar alemi daha bilmediğimiz nice sırlarla dolu. Zekâları, taklit ve gözlemleme becerileriyle insanları şaşkına çeviren hayvanlar hakkında bilgiler gün geçtikçe artıyor. Hayvanlar konuşmasalar da kendileri içindeki düzende sistematik olarak yaşıyor ve insanlar gibi grup üyeleri ve diğer canlı türleriyle iletişime geçiyorlar. 

Bu yazımızda sizler için dünya üzerinde en zeki hayvanları araştırıp listeledik. Bunun gibi içerikler için blog sayfamıza göz atabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe ne demek