Blog

En Güzel 5 Evcil Papağan Türü

Papağan türleri renkli tüyleri ve hayrete düşüren zekalarıyla içimizi ısıtacak hayvanlar. Yeri gelir sevimlice kendi başlarına oyun oynarlar yeri gelir bizimle muhabbet ederek can yoldaşlarımız olurlar. Uzun ömürleri ve sahiplerine karşı bağlılıklarıyla evlere şenlik getirirler. 

Papağanlar egzotik hayvanlar olduğu için evde bakılmaları diğer kuş türlerine göre daha zordur. İyi bir eğitim ve ilgiyle bu hayvanları kolayca ev ortamına alıştırabilirsiniz. Farklı canlı türleri ve insanlarla uyumlu olmalarıyla evde besleyebileceğiniz 5 evcil papağan türünü sizin için yazımızda derledik.

Gri Afrika papağanı olarak da bilinen Jako papağanı olarak da bilinen Jako papağanı orta büyüklükte bir papağandır. Genelde 30-35 cm boyutlarındaki bu papağanın kuyrukları kırmızı olur.

En zeki papağan türü olan Jakoların konuşmaya yatkınlıkları oldukça fazladır. Düzenli ve istikrarlı şekilde eğitildiklerinde 1000’e yakın kelime ezberleyebiliyorlar. Sorulara mantıklı cevap verebilen ve taklit yeteneği de kuvvetli olan Jakolar en sevilen evcil papağan türleri arasında. 

  • Kakadu Papağanı 

Kakadu papağanları çok sevecen ve sıcakkanlı kuşlardır. İnsanlarla ve çocuklarla çok iyi anlaşan Kakadular oynamayı sever ve meraklı olurlar. Genelde beyaz-sarı renklerinde olsalar da pembe, siyah ve gri renklerde de olabilirler.

Sahiplerine karşı oldukça bağlı olurlar. Kakadu papağanları diğer papağanlara kıyasla daha az kelime ezberler. 15-20 kelime ezberleyebilirler. Bakımları iyi yapıldığı sürece 25 ila 50 yıl arasında yaşayabilirler. 

Her ne kadar en sevilen papağan türlerinden olsalar da bakım maliyetlerinden dolayı Türkiye’de pek fazla rastlayabileceğiniz bir tür değil. 

  • Macaw Papağanı 

Bir diğer adıyla nesli tükenmek üzere olan Amerikan papağanları egzotik ve göz alıcı renkleriyle oldukça ilgi çekici. 90 cm’ye kadar büyüyebilen bu renkli papağanların kuyrukları da oldukça uzundur. 

İnsanlarla iletişim kurmayı ve ilgi görmeyi çok severler. Çok dost canlısı olan Macaw papağanları farklı hayvan türleriyle de çok iyi anlaşıyor. Ayrıca Macaw papağanları eğitime uygunluklarıyla konuşmaya da yatkınlardır. 

 500-600 kelime ezberleyebilen bu kuşlar gürültücü olabiliyorlar. 

  • Sultan Papağanı 

Sultan papağanı Türkiye’de en çok beslenen papağan türleri arasında. Sarı tepe tüyleri ve suratlarındaki turuncu dairelerle oldukça sevimliler. Ses konusunda oldukça yetenekli olan Sultan papağanları ıslık çalmayı çok sever. Aynı zamanda insan seslerini ve farklı sesleri de taklit ederler. Bu taklit özellikleri erkek Sultan papağanlarında daha gelişmiştir. 

İyi bakıldıklarında yaklaşık 30 yıla kadar yaşayabilen bu evcil papağanlar oyun oynamayı çok severler.

Özgürlüklerine düşkün oldukları için kafeste uzun süre vakit geçiremezler ve uzun uzun uçmak isterler. Kalabalık ortamları ve ilgi görmeyi çok severler. İlgisiz kaldıklarında stres yaşarlar ve kendi tüylerini bile yolabilirler. 

  • Cennet Papağanı 

Cennet papağanlarının bir diğer ismi Aşk kuşudur. Minik olmalarından dolayı küçük papağan türleri arasında yer alır. Cennet papağanları oldukça canlı renklere ve kıvrık bir gaya sahiptir. Karakteristik özelliklerinden dolayı en sevilen papağanlardandır. 

Cennet papağanları maalesef  konuşan papağan türleri arasında değil. Konuşmamalarına karşın pek çok ses çıkarabilir. Ortalama ömür süreleri 15 yıldır. 

Bu yazımızda hayatınıza neşe katacak en güzel evcil papağan türlerini listeledik. Diğer yazılarımızı da okumak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe ne demek