Blog

En Güzel Küçük Akvaryum Balıkları

En güzel küçük akvaryum balıkları genelde şehirde yaşayan, kedi ve köpek gibi daha enerjik hayvanlara vakit ayıramayan ama kendine bir dost edinmek isteyenlerin tercih ettiği hayvanlardır.

Balıklar kolay bakımları ve gösterişli renkleriyle şehir hayatında en sık tercih edilen hayvan türlerinden biridir. Her ne kadar bakımı diğer hayvanlara göre daha kolay olsa da dostlarımızın sağlığı için ihmal edilmemesi gereken pek çok unsur bulunuyor. 

Özellikle sudaki oksijen seviyesi, düzenli akvaryum temizliği, yem miktarının doğru oranda verilmesi, suyun ve yemin kalitesi çok önemli. Aynı zamanda balıklar da stresten fazlasıyla etkileniyorlar bu yüzden stresten de uzak tutulmaları gerekiyor. 

Bu unsurlar sağlandığında uzun süre sizinle kalabilecek akvaryum balıklarını bu yazımızda bulabilirsiniz: 

Beta balıkları göz alıcı renkleri ve büyüleyici kuyruklarıyla en sevilen akvaryum balıkları türlerinden biri. Beta balıkları genelde diğer balık türleriyle anlaşamaz. Bu türün erkek balıkları da aynı akvaryum içinde bulunmamalı. 

Diğer adı Kavgacı Siyam balığı olan bu tür, doğal ortamında larva ve solucan gibi canlılarla beslenir. Bu yüzden Beta balıklarının yemleri özeldir. Ilık ortamlarda yaşayan Beta balıklarının su sıcaklıkları 22- 27 derece arası olmalıdır. Su sıcaklığı 22 derecenin altına düşmemelidir. 

  • Japon Balığı

Hepimizin adını duyduğu küçük akvaryum balığı olan Japon Balığı parlak turuncu rengi ve şaşkın bakışlarıyla akvaryumların olmazsa olmazı. Turuncunun yanı sıra beyaz, kırmızı, sarı, siyah renklerde de olabilirler. 

Japon balıklarının gün geçtikçe renkleri değişebilir ve solabilir. Bu durum akvaryumun aldığı ışıkla alakalıdır. Canlı renklerdeki Japon balıkları için akvaryum içi ışıklandırmanın iyi yapılması gerekiyor. 

Doğru şekilde bakılan Japon balıkları 7 yıla kadar yaşayabilirler. Akvaryum suyununun sıcaklığı 18-24 derece aralığında olmalıdır. 

  • Discus Balığı

Discus balığı yassı şekli ve parlak renkleriyle akvaryumları neşelendiriyor. Doğal ortamı Amazon nehirleri olan Discus ılık ve asitli suları tercih ediyor. Yaşadığı ortamın 27 ila 30 derece olması gerekiyor. 

Her balık türüne kolay kolay uyum sağlayan bu tür oldukça sıcak kanlıdır. Estetik görüntülerinden dolayı da bu balıklar Akvaryum Kralı olarak da isimlendiriliyor. 

  • Siyah Moli Balığı 

Siyah mat pulları ve asil duruşuyla Siyah Moli balıkları akvaryumlara apayrı bir hava kazandırıyor. Moli balıkları siyah dışında beyaz, sarı, turuncu ve benekli de olabiliyorlar. 

Doğal ortamı Orta Amerika ve Güney olan bu küçük akvaryum balığı olukça barışçıl ve diğer canlı türleriyle uyumludur. 21-28 derece sularda yaşarlar. 

Kendi türleriyle beraber yaşamayı sevdiği için tek başına bakılmamalıdır. En az 6 tane olmaları daha uygun olacaktır.

  • Melek Balığı 

Güney Amerika’da yaşayan bu tatlı su balıkları zarif görüntüleriyle akvaryumların olmazsa olmazı. Doğru bakım ve beslenmeyle çok uzun yıllar boyunca yaşayabilirler. Her ne kadar barışçıl olsalar da bazen agresif tavırlar sergileyebilirler.

Melek balıkları kendinden küçük balıkları yeme eğilimleri gösterebilirler. Bu yüzden aynı ortamda bakılacak balıkları dikkatli seçmekte fayda var.

Sizin için en güzel küçük akvaryum balıklarını araştırdık ve listeledik. Sevimli balık dostlarımızın daha uzun ömürlü olmaları için akvaryum bakımlarını düzenli olarak yapmayı unutmayalım. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe ne demek