Blog

Kedinizden Uzak Tutmanız Gereken 5 Yiyecek

Bir şeyler yediğiniz esnada kedinizle de atıştırmalıklarınızı paylaşmak istemeniz gayet doğal ve belki de oldukça sevimli bir durum olarak görülebilir. Ancak bunu yapmadan önce birçok popüler insan yiyeceğinin aslında kedi dostlarımız için zehirli olduğundan haberdar olmanız gerekir.

Kedinizden uzak tutmanız gereken yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Çünkü kedi bakımında kedinizin beslenme düzeni sağlığı üzerinde büyük önem taşır.

Kediler, bazı insan yemeklerini tüketmeleri halinde hazımsızlık ve çeşitli mide problemleri yaşayabilmelerinin yanı sıra ölümcül durumlarla da karşılaşabilirler. 

Kedinizin yememesi gereken 5 tehlikeli yiyecek şunlardır:

  • Çikolata: Hepimizin günlük hayatta severek tükettiği çikolatadan kedimizin de yemesine izin vermek, düşünüldüğünde oldukça zararsız ve sıradan görünebilir. Ancak bu durum düşündüğümüzden oldukça farklı işliyor. 

Çikolata, içerisinde kediler de dahil birçok evcil hayvanın sindirim sistemi için toksik olabilecek; kusma, ishal, titreme, nöbet ve hatta ölüme yol açabilecek metilksantinler içerir. 

Çikolatanın günlük hayatta sıklıkla tüketilmesi ve birçokları tarafından  tehlikesiz olarak algılanması ise bizce durumu olduğundan daha da kritik hale getiriyor. Bu nedenle çikolatayı kedinizden uzak tutmanız gereken yiyecekler listemizde ilk sıraya yerleştirmek istedik. 

  • Süt ve süt ürünleri: Her ne kadar yavru kedileri sütle beslemek oldukça yaygın bir davranış olsada süt ve süt ürünleri kedinizin sindirim sistemi için oldukça zararlı etkilere sahiptir. 

Bilindiğinin aksine süt, kediler için uygun bir gıda olmaktan çok aslında barındırdığı laktoz karbonhidratından dolayı kedilerin sindiremediği bir gıdadır. 

Kediler inek sütünü sindiremedikleri için inek sütü laktozu tüketimi, kedilerde ishale neden olur. 

  • Çiğ et: Kedilerimizin çiğ kırmızı et ve balık tüketmesi son derece tehlikeli sonuçlar ortaya koyabilir. Çiğ olarak tüketilen balık ve et içerisinde barındırdığı çeşitli bakterilerle genel sindirim sistemi ve bağırsaklara Salmonella ve E.Coli gibi bakterileri yerleştirmesi sebebiyle kedilerde zehirlenmelere yol açabilir. 

Bu nedenle kedinizin çiğ et tüketmesi size her ne kadar doğal bir durum gibi gözüksede yukarıda belirttiğimiz toksik etkilerinden dolayı çiğ et kedinizden uzak tutmanız gereken yiyecekler arasında yer almaktadır.

  • Tuz ve tuzlu gıdalar: Doğru oranda tuz tüketiminin sindirim sistemimiz için vazgeçilmez bir mineral olduğu herkesçe bilinen bir gerçek. Ancak kedilerin büyük oranda tuz ve tuzlu gıdalar tüketmesi kedilerde kusma, ishal, titreme ve nöbet gibi sorunlara yol açabileceği gibi sodyum iyon zehirlenmesiyle ölüme varan etkilerle de sonuçlanabilmektedir. 
  • Soğan ve sarımsak ikilisi: Kedilerimize soğan ve sarımsak içeren yiyecekleri vermememiz gerekir. Çünkü soğan ve sarımsak tüketimi, kedi dostlarımızın mide ve bağırsaklarına zarar verebileceği gibi onlarda kansızlık problemine yol açabilir, gıda zehirlenmelerine neden olabilir.

Bu yazımızda sizlerle evcil dostlarınızın beslenme düzenlerinde nelere dikkat etmeniz gerektiği ve kedinizden uzak tutmanız gereken yiyecekler hakkında bilmeniz gereken önemli bilgileri paylaştık. Unutmamalısınız ki, çoğu zaman kedilerin bünyeleri hassas ve alerjiye açıktır.  Bu nedenle kedinizin beslenme düzenini doğru şekilde takip etmeniz kedinizin sağlığı açısından büyük önem taşır.  

Kedinizin yememesi gereken yiyecekler ve yemeleri halinde karşılacakları komplikasyonlar hakkında verdiğimiz bilgilerin yanında sevimli dostlarımızla ilgili daha çok bilgi için blogdaki diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe ne demek