Blog

Sevimliliklerine Aldanmamanız Gereken Vahşi Kedi Türleri

Vahşi kedi türleri ve evcil kedi türleri olarak ayrılan kediler, sevimlilikleri ve uysallıklarıyla en iyi dostlarımızdandır. Günümüzü neşelendirmek için kedilere bir dokunuş yetebiliyor. Türlere göre karakter özellikleri de değişiklik gösterebiliyor. 

Kimi kedi oyuncu olurken kimi kedi miskin olup gününü uykuyla geçirmeyi tercih ediyor ama yine de her kedi özgürlüğü ve istediği gibi davranmayı seviyor. Ancak bazı kedi türleri vardır ki evde beslemek ya da yanlarına yaklaşmak mümkün değildir.

Büyük atalarının karakterlerini ve fiziksel özelliklerini hâlâ taşıyan bu vahşi kediler ne kadar sevimli olsalarda oldukça tehlikeliler. 

Bu yazımızda sizler için vahşi kedi türlerini araştırdık ve listeledik. 

Balıkçı kediler adlarından da anlaşılacağı gibi balıklarla beslenirler. En iyi yüzen kedi türüdür. Patilerinde perdeler bulunur bu yüzden yüzme yetenekleri çok gelişmiştir. Balıkçı kediler tırnaklarını patilerine çekemeyen nadir kedilerden biridir. Pençe tırnakları sürekli olarak açıkta olan bu kediler yavaş akan sularda avlanmayı tercih eder.

Hindistan’ın ve Güneydoğu Asya’nın tropik bölgelerinde yaşarlar. Diğer vahşi kedi türlerine kıyasla insanlarla daha iyi anlaşıyorlar. 

  • Margay Kedisi 

Margay kedisi Kuzey ve Güney Amerika, Uruguay, Arjantin ve And Dağları ormanlarında yaşayan yabani kedi türüdür. Dış görünüş olarak leoparlarla çok benzerlik gösteren Margay kedileri ava gece ve tek başlarına çıkarlar. Kürkleri için avlanan Margay kedilerinin türleri tehlikede olduğu için koruma altında.

Harika bir çevikliğe sahip bu kedi türü ağaçlarda dolaşır. Bir ağaçtan diğer ağaca kolayca atlayabilirler. Çok iyi tırmanıcılardır. Leoparlar gibi ağaçlarda uyuyup dinlenirler, yuvalarını ağaçlara yaparlar. 

  • Karakulak 

Vahşi kedi türleri arasında yer alan bir diğer tür de Karakulaktır. Karakulak kedileri Türkler için çok önemli bir yere sahip. Dünyaya Orta Asya Türkleri sayesinde yayıldığı biliniyor. 

Kulaklarının çevreleyen siyah tüyleri sayesinde Karakulak adı verilmiştir. Latince ismi olan Caracul da Türkçeden geliyor. Bu yaban kedisi boy olarak 75-90 cm arasındadır. Erkekleri 12–18 kg, dişileriyse  8–13 kg arasında olur. Görünüş olarak vaşakları andırırlar. 

Nesli tehlike altında olan karakulak kedilerini avlamak ciddi yaptırımlarla sonuçlanır.

  • Afrika Altın Kedisi

Tüy renginden ve Güney Afrika bölgesinde yaşamasından dolayı adı Afrika Altın Kedisinin nesli tehlikeyle karşı karşıya. Aynı zamanda Karakulak kedisinin alt türü olan Afrika Altın kedisi kedi ırkları arasında en tehlikeli olanlardan. İnsanlardan hoşlanmayan bu kediler pumalara çok benzerdir. 

Afrika Altın kedisi oldukça sessizdir ve çok nadir görülür. Boyut olarak da oldukça büyüktür. 

  • Pallas Kedisi

Pallas kedisi vahşi kedi türleri arasında en kabarık tüylere sahip olandır. Evcil kedilerle hemen hemen aynı boyutlarda olan bu kediler kalın tüy yapılarından dolayı şişman dururlar. Anavatanları Orta Asya’nın bozkırlarıdır. Zor iklim koşullarına oldukça dayanıklı Pallas kedileri yazın ve kışın tüy değiştirirler. 

Pallas kedisi tek başına yaşayan, tek başına avlanan ve insanlardan uzak duran saldırgan bir kedi türüdür. Gündüzleri mağaralarda ve taşlıkların altında günlerini geçirirken geceleri ava çıkarlar. 

Kedileri her ne kadar sevsekte bu yabani kedileri uzaktan sevmek, hem onlar için hem de bizim için çok daha iyi. Sevimli görünüşlerinin altında atalarının izlerini taşıyan bu kedileri, nesillerinin tehlikede olmalarından dolayı görmek neredeyse imkansız. Yırtıcı ataları gibi insanlardan uzak durup en kuytu köşelerde gizemli şekilde yaşamayı tercih ediyorlar.

Bu yazımızda sizinle için vahşi kedi türleri hakkında araştırmalarımızı paylaştık. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe ne demek