Blog

Dışarıda Kediler Nasıl Gezdirilir?

Kediler nasıl gezdirilir sorusunu kedi sahibi olanlar çok sık soruyor. Kediler doğaları gereği bağımsız hayvanlardır. Sahiplerine sadık olsalar ve çok güçlü bağ kursalar da köpeklere göre daha özgür davranırlar. Kediler kendi istediklerinde sevdirir istemediğinde kaçarlar. Bu yüzden de ne zaman ne yapacakları belli olmuyor. Bu yazımızda kedisini dışarıya alıştırmak ve gezdirmek isteyenler için önerilerimizi listedik. 

Kedinizi Tanıyın

Her kedinin karakteristik özelliği farklıdır. Kimi kedi çok oyuncuyken kimisi miskin olabilir. Ya da kimi kedi temastan fazla hoşlanmazken kimi kedi kendini sevdirmek için türlü türlü oyunlar yapabilir. Bu yüzden kedinizi tanımanız çok önemli. 

En çok da tepki verdiği şeyleri gözlemlemelisiniz. Bazı kediler seslerden çok korkabilir. Tekir kediler cins kedilere göre dışarı çıkmaya veya gezmeye daha çok meyilli olurlar. Kedinizin tepki verdiği şeyleri iyi gözlemleyerek dışarıya çıkarırken korkmasını veya stres olmasını engelleyebilirsiniz. 

Ufak Alıştırmalar Yapın

Kediler nasıl gezdirilir sorusunu soranlara ilk vereceğimiz cevap ufak alıştırmalarla başlamak olacaktır. Cins kediler genelde pek de dışarıya çıkmaya niyetli olmazlar. Fakat sokaktan bir kedi sahiplendiyseniz kendi bölgelerini özleyebilir ve evde kendini sıkışmış hissedebilir. 

Bu yüzden evden kaçmaya bile çalışabilir. Eğer kediniz hem dışarıdan korkuyorsa hem de evden kaçmaya çalışıyorsa küçük alıştırmalarla dışarıya çıkmak daha uygun olacaktır. 

Kedilerin sokağa çıkarken güvende olduğundan emin olun. Kedinizi dışarı çıkarmak için kedi tasması kullanabilirsiniz. Kedi tasmaları hem kedinizin kaçıp kaybolmasını önler hem de güvenlik önlemlerini almış olursunuz. Aynı zamanda kedi gezdirmek için özel üretilmiş şeffaf çantalardan edinebilirsiniz. 

Hem kediniz hava almış olur hem de sizi de görerek kendini güvende hissedebilir. Özellikle ev kedileri daha çekingen olduğu için dışarıdan oldukça çekinebilir. Bu yüzden kedinizi kucağınızda sakinleştirmeniz gerekebilir.

Kedinizi güvenli olduğunu düşündüğünüz alanlarda gezdirin. Etrafta fazla köpeğin olduğu alanlarda gezdirmek kedinizin stres olmasına neden olabilir.

Ödüllendirin 

Ödüllendirerek gezdirmek kediler nasıl gezdirilir sorusunun bir diğer cevabı.

Dışarıya çıkmaya hevesli olmayan ve korkan kedileri kedi maması vererek ödüllendirebilir, sakinleşmelerini sağlayabilirsiniz. Bu sayede kendilerini güvende hissederler ve dışarı çıkmak eskisi kadar korkutucu gelmeyebilir. 

Kontrollü Şekilde Dışarı Çıkarmak

Tüm bu süreçte kedinizin yanında olmalısınız. Özellikle tekir kediler olmak üzere bazı kediler etrafındaki diğer canlılara fazla odaklanabilir. Gördükleri kuşları veya farklı canlıları takip edip kaybolabilirler. Bu yüzden de uzun süredir evde yaşayan kediyi ve sokaktan sahiplenilen kediyi kontrollü şekilde dışarıya çıkarmak önemli. 

Mümkün Olduğu Kadar Küçükken Gezdirmeye Başlayın

Yavru kedi ilk dışarı çıktığında çok korkabilir. Kucağınızda ve boynunuza mümkün olduğu kadar yakın tutarak gezdirmeniz kendisine güvenmesini ve sakin kalmasını sağlar. 

Bu yüzden yavru kedinizi 4. ayından itibaren dışarıya çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda takviye aşılarının da tam olduğundan emin olmalısınız. 

Kedinizin Aşıları Tam Olsun

Kedisini gezdirmek isteyenler ve kediler nasıl gezdirilir diye soranlar için en önemli cevap kedinizin aşılarının tam olduğundan emin olmanız.

Aşısı tam olmayan kedilerin dışarı çıkmaları tehlikeli olabiliyor. Kedi aşısı kedinizin ömrünü uzatır ve sağlıklı yaşamasını sağlar. Aşısı olmayan kediler dışarıdaki diğer hayvanlardan mikrop kapabilir, gözlerinde enfeksiyon oluşabilir. 

Bunun için de diğer sokak hayvanlarıyla fazla temas etmemesi, dışarıdaki mama ve su kaplarından herhangi bir şey yiyip içmemesine dikkat edin. Kedinizin mama ve su kabını yanınızda alın. Çöplere yaklaşmamasına özen gösterin. 

Tüm bu süreçte kedinizi zorlamamanızı tavsiye ediyoruz. Dışarıya çıkmayı reddeden kedilerde bırakılma, terk edilme korkuları veya travmaları olabilir.

Bunun gibi daha birçok içerik blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe ne demek