Blog

Kara Kediler Uğursuzluk Getirir Mi?

Kara kedilerin uğursuzluk getirdiği inancı yüzyıllar öncesine dayanıyor ve maalesef eskisi kadar olmasa da yaygınlığını koruyor. Aslında bu inanış da tıpkı gece tırnak kesmenin, ayna kırmanın ya da makası açık bırakmanın uğursuzluk getirdiğine inanılması gibi batıl bir inançtır.

Hemen tüm batıl inanışların aslında yaşam deneyimlerine dayanan temelleri bulunur. Bilimsel bilginin kısıtlı olduğu zamanlarda bazı olaylar nesnelerin, hayvanların veya davranışların uğursuzluk getirmesiyle açıklanmıştır.

Siyah kedilerin uğursuzluk getirdiği inancı ise aslında Orta Çağ Avrupasındaki siyasal gelişmelerle ilişkilidir. 

Kara Kediler Hep Uğursuz mu Sayılırdı?

Antik Mısır’da kediler kutsal sayılırdı. Kara kediler ise tanrıçanın temsilcisi olarak görülürdü. Dolayısıyla kedi beslemenin, kedilerle yan yana olmanın şans getirdiğine, kedilerin insanlara miyavlamasının tanrıça tarafından gönderilen bir hediye olduğuna inanılırdı.

Mısır mitolojisinin önemli unsurlarından biri olan tanrıça Bastet bir kediye dönüşmüştü. Tanrıların tanrısı Ra’nın kızı olan Bastet, babasına öfkelenerek kendini önce bir aslana sonra da bir kediye dönüştürür. 

Mısır ülkesinin koruyucusu tanrıça Bastet, kediye dönüşerek öfkesinden arınır, kedilere has şefkat ve bilgeliğe ulaşır. Dolayısıyla kediler saflığı, arınmayı, bilgeliği temsil eder ve kutsaldırlar.

Bu dönemde Mısır’da kedilere zarar verilmesi yasalar getirilerek suç sayılmış hatta kedi öldürenler idam cezasına çarptırılmıştır.

Kara Kediler Nasıl Uğursuz Oldu?

Hristiyanlığın yükseldiği, Avrupa’da kilisenin gücünün arttığı Orta Çağ’da kara kedilerin uğursuz olduğu inanışı kilise tarafından yaygınlaştırıldı. Hristiyanlık öncesindeki inanışları etkisizleştirme politikasından kediler de nasibini aldı.

Kedilerle ilgili birçok olumsuz anlatı bu dönemde yayıldı. Siyah kedilerin geceleri şeytana dönüştüğü, cadıların siyah kedilerin bedenine girerek dolaştığı, siyah kedilerin cadılara büyü yapmalarında yardım ettikleri gibi söylentiler yaygınlaştı.

Kedi besleyen kadınlar cadı oldukları gerekçesiyle kedileriyle birlikte yakıldı. Başlatılan cadı avı Yeni Çağ’da da devam etti. Avrupa ve Amerika’da binlerce kadın yargılandı ve neredeyse hepsi idam edildi. Bu süreçte sokaklardaki siyah kediler de yakalanarak toplu şekilde katledildi. 

Yani siyah kedilerin uğursuzluk getirdiği inancı, karanlık bir dönemden kalan karanlık bir batıl inanıştan ibarettir. Kara ve diğer renkteki kediler size yalnızca şefkat ve huzur getirirler. Dolayısıyla kara kediler şans getirir mi sorusuna evet demek mümkündür. Dünyada koşulsuz sevilmekten daha büyük şans var mı?

Siyah kedilerin uğursuz olduğuna neden inanıldığını sizler için yazdık. Sevimli dostlarımızla ilgili daha çok bilgi için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe ne demek