Blog

Dostlarımızın Sağlığı için Kedi Kumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hem dostlarımızın sağlığı hem de bizim konforumuz için kedi kumu seçerken dikkat edilmesi gerekenler var. Kedi kumunun seçimi en az mama seçimi kadar önemli. Piyasada birçok kum türü bulunuyor. Bentonit, kristal ve çam peleti en çok kullanılan kum türlerinden. Tabii bu türler de içerisinde kokulu, pudralı, topaklanan, sertleşen gibi çeşitlere ayrılıyor. 

Kum seçerken en önemli öncelik dostlarımızın sağlığı. Bunun için elbette bazı genel kriterler var fakat kedinizi gözlemlemeniz ve ona özgü hassasiyetleri belirlemeniz de büyük önem taşıyor.

En Sağlıklı Kedi Kumu Hangisi?

En sağlıklı kedi kumunu seçmeye çalışırken ilk olarak üretildiği malzemeyi değerlendirmek gerekiyor. Doğal kedi kumları yani bentonit, çam peleti gibi türler doğal malzemelerden üretiliyor. 

Doğal malzemelerden üretilen kumlar arasında kokulu türler de bulunuyor. Bunlar koku giderici olması sebebiyle tercih ediliyor fakat kokunun hangi malzemeyle sağlandığına da dikkat etmek gerekiyor. 

Özetle kedi kumu seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlisi kimyasal maddeler içermemesi.

İri Taneli Kum mu İnce Taneli mi?

İri taneli kumun da ince taneli kumun da kendine özgü avantajları bulunuyor. İnce taneli kumlar daha kolay topaklanması ve kokuyu daha iyi hapsedebilmesi sebebiyle daha çok tercih ediliyor. 

Fakat ince taneli kumların kedilerin patilerinin arasına girebilmesi sebebiyle evin içine yayılması söz konusu olabiliyor. İri taneli kumlar ise patilerin arasına girmemesi sebebiyle dağılmıyor fakat daha zor topaklandığı ve kokuyu önlemekte daha yetersiz olduğu için sık sık temizlenmeyi gerektiriyor.

Sağlıklı Kedi Kumunun Özellikleri

Kedi kumu seçerken dikkat edilmesi gerekenler birçok farklı etkeni içinde barındırıyor. Kedinizin hassasiyetlerine ve sizin alışkanlıklarınıza göre birçok farklı tercih yapılabilir fakat bazı özellikler hem kendinizin sağlığı hem de sizin konforunuz için avantaj sağlıyor.

Sağlıklı kedi kumu;

  • Doğal maddelerden üretilmeli
  • Antibakteriyel olmalı
  • Kolay topaklanmalı ve emici olmalı
  • Koku giderici olmalı
  • Toz üretmemeli

Kedi Kumu Temizliği Ne Zaman Yapılmalı?

Hangi kumu seçmiş olursanız olun kedinizin ve sizin sağlığınız için kumu daima temiz tutmanız çok önemli. En geç iki günde bir kumunuzu temizlemek ve en geç on günde bir tamamen değiştirmek kedinizin hem fiziksel hem psikolojik sağlığı için olmazsa olmaz.

Bugün sizler için kedi kumu seçerken dikkat edilmesi gerekenleri derledik. Sevimli dostlarımızla ilgili daha çok bilgi için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe ne demek