Blog

Kurtların Torunu Köpekler Neden Ulur?

Köpekler neden ulur sorusunun yanıtını evcil hayvan sahipleri merak ediyor. Köpek dostlarımız kimi zaman ulurlar, havlarlar ve tiz sesler çıkarırlar. Bu özellikler köpeklere akrabaları oldukları kurtlardan geçmiştir. 

Sürü halinde yaşayan kurtlar birbirleriyle iletişime geçmek için ulurlar ve bu uluma seslerini kilometrelerce öteden algılayabilirler. Köpekler de kurt ataları gibi uluyarak ve havlayarak diğer köpeklerle ve insanlarla iletişim kurarlar. 

Sizin için bu yazımızda köpeklerin neden uluğunu araştırdık ve 5 maddeyle özetledik:

  1. İletişim Kurmak

Az önce de bahsettiğimiz gibi köpekler iletişim kurmak için ulurlar. Birbirlerine haber vermek, bulundukları konumu belirtmek, avın yerini göstermek, tehlikelere karşı uyarmak için ulurlar. Eğer köpeğiniz geceleri sık sık uluyorsa doğaları gereği dışarıdaki köpek seslerine karşılık veriyor olabilir.

Kurtlar ava giden sürü üyelerini geri çağırmak için uluyarak onlara seslenirler. Eğer siz evde yokken köpeğiniz sıkça uluyorsa sizi eve geri çağırıyor demektir. 

  1. Yardım İstemek

Köpekler neden ulur sorusunun bir diğer cevabı da yardım istemeleridir. Köpekler başka bir köpekle kavga ettiği zaman çevresine haber vermek için ulur. Bunun nedeni başına kötü bir şeyin geldiğini haber vermektir. Aynı zamanda acıktıklarında, hastalandıklarında, canları yandığında ve bir ağrıları olduğunda da uluyarak yardım isterler.

  1. Seslere Tepki 

Köpekler seslere karşı insanlara göre çok daha duyarlıdır. Köpekler yüksek seslere tahammül edemezler ve onları rahatsız eder. Bebek ağlaması, korna sesi, siren sesleri, gök  gürlemesi, şantiye sesleri ve kavga sesleri köpekleri rahatsız ederek ulumalarına yol açabilir. 

Köpeklerin yükses seslerde rahatsız olmaların sebebi insanlara oranla 10 kat daha gelişmiş duyma becerilerinin olmasıdır.

  1. Korkmak ve Tehditlere Karşı Uyarmak 

Köpekler de kurtlar gibi sürü hayvanlarıdır. Kurtlar sürü halinde yaşadıkları için tedirgin oldukları durumlarda birbirleriyle dayanışma içine girerler. Fakat evcil köpekler korktukları zaman yanlarında biri olmazsa çok korkabilirler. Bu yüzden köpekler geceleri uluyabilir. 

Aynı zamanda köpekler deprem, yangın gibi olayları hissederler bu yüzden de sevdiklerini korumak ve tehditlere karşı uyarmak için ulurlar. Terkedilmekten de korkan köpekler yalnız kaldıklarında depresyon ya da anksiyete tavırları gösterip de uluyabilirler.

  1. İçgüdüsel Olarak Ulumak 

Köpekler neden ulur sorusunun diğer bi yanıtı da içgüdüsel ulumalardır. Herhangi bir durum olmadan da sırf istedikleri için uluyabilirler. Köpek sahipleri genelde bu durumu evcil dostlarında bir sağlık sıkıntısı olarak yorumlasa da bu ulumalar herhangi bir sağlık probleminden kaynaklı değildir. 

Ancak patili dostlarımızın hiç kesilmeyen ve gitgide şiddetlenen ulumlaları varsa bir veteriner hekime danışmak iyi olabilir.

Bu yazımızda kurtlarla akraba olan köpeklerin neden uluduklarını paylaştık. Bunun gibi daha birçok içerik için blog sayfamıza göz atabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe ne demek