Blog

Köpeklerde Parazit Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde parazit sık görülen bir durumdur. Parazitler iç ve dış parazit olmak üzere ikiye ayrılır. İç parazit canlıların iç organlarında yaşayan ve beslenen bakterilerdir.

Dış parazitse iç organlarda değil de ciltte, tüy altında görülür. Parazitler hayvanlar için tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Bu yüzden köpeklerde iç ve dış parazit aşıları düzenli olarak mutlaka yapılmalı. 

Köpeklerin parazit olduğunun sinyalini veren bazı belirtiler var. Elbette ki teşhis ve tedavi bir veteriner hekim tarafından uygulanmalı. Parazitler farklı şekillerde köpeklere bulaşabilir. Yazımızdaki maddeler parazitin bulaşma nedenleri ve köpeğinizde parazit olabileceğine dair belirtileri içeriyor.

Köpeklerde Parazit Neden Olur

Köpeklerde parazit bulaşmasının pek çok farklı nedeni olabilir. Köpekler paraziti en çok dışarıdan kapıyorlar. Parazit aşıları olmayan köpekler dışarı gezintiye çıktıklarında diğer köpeklerden, su birikintilerinden, yemek artıklarından ve diğer canlıların dışkılarından parazit kapabiliyorlar. Parazit enfeksiyonu olan köpeklerin dışkılarında da parazit olur. 

Bu nedenle dışkıyı koklayan veya yalayan köpekler de vücutlarına bu bakteriyi almış olurlar. Parazit salgı yoluyla da bulaşabileceğinden hayvanlar için sokağa konulan mama ve su kaplarından da köpeklerin enfekte olma durumu söz konusudur. Pireler ve bitler hem iç hem dış parazite neden olabilir. 

Başka köpeklerin taraklarını, oyuncaklarını kullanmak da parazitlere yol açabilir.  

Dış Parazit 

Dış parazit deri yüzeyinde görülür. Dış parazitler gözle görülebilen, hayvanın kanıyla beslenen, sıçrama becerisi olan canlılardır. Oldukça hızlı üreyen bu canlılar köpeklere fazlasıyla rahatsızlık verir. 

Pire, kene, uyuz ve bitler dış parazitlerdir. Köpekler genelde dış parazitleri sokak hayvanlarından ve orman gibi alanlardan kapar. Dış parazitler yutulduğu zaman iç parazite de neden olur. 

Dış parazit belirtileri;

1- Tüy dökülmesi

2- Deride kızarıklık 

3- Sürekli kaşınma isteği

4- Tüyleri yolma 

5- Deriyi ısırma

6- Deride kabuklar ve yaralar

Köpeklerde parazit bu belirtilerle kendini gösterebilir. Köpeğiniz bu belirtiler bulunuyorsa mutlaka bir veteriner hekime danışın. 2-3 ayda bir mutlaka dış parazit aşısını köpeğinize uygulatın. 

İç Parazit 

İç parazit dış parazitin aksine bağırsak, mide ve karaciğer gibi iç organlarda görülür. Çiğ et tüketmek parazite neden olabilir. Tedavi edilmediği takdirde köpeklerde ciddi problemlere yol açabilir.

Su birikintilerinden su içmek, sokaktaki kaplardan mama tüketmek iç parazite neden olur. İç parazitlerin pek çok türü olsa da en yaygın olanı ‘yuvarlak solucan’ olarak da bilinen Askaridlerdir. 

Askarider, köpeklerin bağırsaklarında serbest olarak dolaşır ve ürer. Diğer parazitler gibi Askaridlerde anne köpek yavrularını emzirirken süt aracılığıyla yavru köpeklerde parazit gözlemlenebilir. 

İç parazit belirtileri;

1- Gaz salımı

2- Şişkinlik 

3- Kanlı ishal

4- Hızlı kilo kaybı 

5- Ateş 

6- Kusma

İç parazitler köpeklerin iç organlarına ciddi derecede zarar verir. Böbrek yetmezliği, solunum ve sindirim sisteminin çökmesi, bağışıklığın düşmesi, karaciğer yetmezliği gibi problemler gözlenebilir. Köpeğiniz bu belirtileri gösteriyorsa hemen bir veteriner hekime danışmanızda fayda var. 

Köpeğinize 2-3 ayda bir iç parazit aşısı yaptırarak köpeğinizin iç organ sağlığını koruyabilirsiniz. 

Parazitler İnsana Geçer mi

Köpeklerde parazit insanlara geçer mi sorusunun yanıtını pek çok hayvansever merak ediyor ve araştırıyor. Cevap: Evet. Enfekte köpeklerin sevilmesi ve salgılarıyla temas edilmesi sonucu parazit yumurtaları ele buluşabiliyor.

Parazit yumurtaları bulaşan el yıkanmadan ağız gibi iç organlarla teması olan bölgelere sürüldüğü zaman insanlar da kolaylıkla parazit kapabiliyor. Köpeklerden parazit kapmamak için temas sonrası eller göz burun ve ağıza sürülmeden bol su ve sabunla yıkanmalıdır. 

Özellikle çocuklar toprak ve yeşillik alanlarda oynadıktan sonra kedi ve köpek dışkısında bulunabilecek parazitlere karşı kişisel bakımına özen göstermelidir. 

İnsanlarda Parazit Belirtileri 

İnsanlarda parazit belirtileri farklı şekillerde kendini gösterebilir. Bazılarında semptomlar daha hafif gözlemlense de bazılarında şiddetli olarak gözlemlenebilir. 

1- Anüste kaşıntı

2- Kansızlık

3- Kilo kaybı 

4- Halsizlik

5- İştahsızlık 

6- Kusma 

7- İshal 

8- Geçmeyen şiddetli karın ağrısı 

9- Kötü ağız kokusu 

En sık karşılaşılan belirtiler kusma, ishal ve geçmeyen karın ağrısıdır. 

Bu yazımızda sizin için köpeklerde parazit belirtilerini araştırdık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Bunun gibi daha birçok içerik için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe ne demek