Blog

En Sadık Köpek Türleri

En sadık köpek türleri, köpek sahiplenmek isteyenler ve hayvanseverler tarafından araştırılıyor.Köpeklerle insanların bağları çok uzun yıllara dayanmaktadır. Yeri gelir en yakın arkadaşımız olup bize psikolojik destek sunarlar yeri gelir bizi tehlikelere karşı uyarırlar. 

 

Köpekler diğer evcil hayvanlara göre sahipleriyle daha çok duygusal bağ kurar. Bu yüzden de sahiplerine karşı oldukça sadıklardır. Çok uzun yıllar boyunca yanımızda olurlar ve sahibini tehlike altında hissettiklerinde ne pahasına olursa olsun korumaya çalışırlar. 

 

Her köpek doğru iletişim ve sevgiyle sahibine sadakat gösterir fakat bazı türler çok daha sadık ve koruyucu oluyor.

En Sadık 5 Köpek Türü

 

  1. Alman Çoban Köpeği

 

Alman çoban köpeğini en sadık köpek türleri listemizin en başına koyuyoruz. Hızlı eğitilebilmeleri nedeniyle Alman Çoban Köpeği dünyanın çoğu yerinde polisilere ve arama kurtarma ekiplerine yardım ediyor. Aynı zamanda ailesine ve bölgesine karşı çok koruyucu olurlar. En koruyucu köpek olan Alman Çoban Kurdu sahiplerini tehlikeli durumlardan korumak için kendilerini öne atabilirler.

 

  1. Akita İnu 

 

En sadık köpeklerden bahsedip de Akita İnu’nun adını geçirmemek olmazdı. 

Bu türün popülerliği Hachiko: Bir Köpeğin Hikayesi adında gerçek bir hikayeden esinlenerek senaryosunun yazıldığı bir filmden sonra artmıştır.

 

Hachiko, Tokyo Üniversitesinde profesör olan sahibiyle her sabah tren istasyonuna gider. 

Sahibini istasyonda uğurlayan sevimli köpek Japonya sokaklarında dolaşır ve tam da sahibinin istasyona vardığı saat 3’te aynı yere geri döner. Sahibi karşıladıktan sonra beraber eve giderler. Hachiko ve profesör arasında çok güçlü bir bağ vardır. 

 

Yine aynı ikili her zamanki gibi tren istasyonuna giderler. Hachiko sahibini yolcular ve sokaklarda oyalandıktan sonra saat 3’de istasyona geri gider. Bu sefer sahibi gelmemiştir. Çok uzun süre boyunca orada bekler fakat sahibi gelmez. Sonraki gün de saat 3’te istasyona gelir fakat sahibi yine ortada yoktur. 

 

Sahibi üniversitede kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yummuştur.

 

Haftalar, aylar, yıllar Hachiko’nun tren istasyonunda sahibini beklemesiyle geçer. İstasyon ve mahalleliler Hachiko’yu çok severler ve onunla ilgilenirler. 

 

Sahibinin vefatından tam on yıl sonra 1934 yılında son kez bekler ve hayata gözlerini yumar. O gün Japonya’da yas günü ilan edilir ve Hachiko’nun beklediği yere heykeli dikilir. 

 

  1. Golden Retriever

 

Tam bir aile köpeği olan Golden Retriever’lar en sadık köpek türleri listesinde en üst sıralarda. Çocuklarla ve farklı hayvan türleriyle çok iyi anlaşan bu cinsi yüksek zekasından dolayı eğitmek çok kolay.

 

 Enerjik ve oyun oynamayı çok seven Golden Retriever’lar ailedeki bireylere karşı çok sevgi doludur. Ailedeki her bireyle farklı bağ kurarlar. Korumacılık seviyeleri düşük olsa da en sadık köpek türleri listesinde en üst sıralarda.

 

  1. Rottweiler

 

Sahibine ve bölgesine karşı çok sadık olan Rottweiler’lar büyük köpek ırkları arasında. Sahibine karşı oldukça nazik ve oyuncu bu tür yabancılara karşı soğuk ve korkutucu gözükebilir. Bu yüzden eğitime erkenden başlamaları iyi olacaktır.

 

 Kendine güvenen, nazik  ve koruyucu bu köpekler sahiplerine çok bağlıdır. Aynı zamanda  koruyucu köpekler listesinde de yer alan Rottweiler’lar doğru bir eğitimle iyi bir koruma köpeğidir.

 

  1. Boxer 

 

 Boxer cinsi köpekler kaslı yapısıyla her ne kadar dışarıdan ürkütücü dursalar da çok sakin ve sevecen bir cinstir. Enerjik, cesur ve oyuncu olan bu köpekler sahiplerine çok bağlıdır. Bu yüzden de en sadık köpek türleri arasında yer almayı başarıyor.

 

Ailesine çok düşkün olan Boxer’lar ailedeki her fertle ayrı ayrı duygusal bağ kurar ama tek bir kişiyi lideri olarak seçer. Seçtiği kişiyle aralarına kimsenin girmesini istemez. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz ve ailesini çok çabuk özler.

 

Duygusal olarak çok hassas olan bu köpekler çok kolay kırılabilir ve ayrılık kaygısı yaşayabilir. Bu yüzden de eğitimlerde ceza sisteminin kullanılmaması ve uzun süre yalnız bırakılmaması gerekiyor.

 

Bu yazımızda sizler için yumuşak tüyleri, sevimli bakışları ve komiklikleri ile kalbimizi ısıtan en sadık köpek türlerini siz okuyucularımıza aktardık. Bunun gibi içerikleri seviyorsanız blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe ne demek